Wzrok po czterdziestce

Na początku „drugiej połowy” życia nasz wzrok ulega zmianom. W tym wieku, pod warunkiem że nie mamy krótkowzroczności, zaczynamy oddalać od oczu książki i smartfony, bo z bliskiej odległości już nie widzimy komfortowo. Nasze oko już nie może tak łatwo wysilić się żeby zobaczyć „coś małego” z bliska. Dzieje się tak z uwagi na proces starzenia soczewki naszego oka, która staje się mniej elastyczna i nie potrafi tak łatwo zmieniać swojej mocy optycznej, napinać się przy pracy z bliska.

Rosnące występowanie krótkowzroczności wśród dzieci i nastolatków

Chcę podzielić się ostatnimi doniesieniami dotyczącymi prognoz występowania krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży. Tu znajdziecie oryginalny artykuł (w języku angielskim). Światowe rozpowszechnienie krótkowzroczności wśród dzieci i nastolatków przekroczy 740 milionów do roku 2050 Nowa analiza opublikowana w British Journal of Ophthalmology ujawnia, że ​​do 2050 r. na krótkowzroczność będzie cierpieć niemal jedno na troje dzieci

Ortokorekcja

Ortokorekcja to metoda korekcji krótkowzroczności przy pomocy specjalnie dobranych soczewek kontaktowych, które trzeba nosić podczas snu, czyli przez około 8 godzin na dobę. Po zdjęciu ortosoczewek rano można się cieszyć dobrą ostrością wzroku przez cały dzień bez żadnej pomocy optycznej.

Laserowa korekcja wzroku – którą metodę wybrać?

W świecie komercjalizacji usług medycznych pojawiło się w ostatnich latach tyle różnych nazw metod laserowej korekcji wzroku, że dla pacjenta nie sposób za nimi nadążyć. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że nowa technologia, na wprowadzenie której kiedyś mogło sobie pozwolić tylko kilka wiodących placówek medycznych w kraju, zrobiła się dostępna dla większej ilości ośrodków okulistycznych.

Zez u dzieci

Zez może się pojawić u dziecka w ciągu pierwszych 3-ch miesięcy życia, bo to jest czas rozwoju synergicznych ruchów gałek ocznych. Jeśli jednak zez nie znika, tym bardziej jeśli dziecko zezuje cały czas i tylko jednym okiem, wymaga to konsultacji okulistycznej już w pierwszym roku jego życia.

Wady wzroku u dziecka

Bardzo mnie cieszy, kiedy pacjenci przychodzą na badanie wzroku całą rodziną – mama, tata, dzieci, a w kartotece znajdujemy jeszcze wyniki badań ich dziadków.

A to dlatego, że większość wad wzroku to cechy parametrów budowy gałki ocznej (kształt, długość i inne), które dziedziczymy od naszych przodków. Tak samo jak mamy po kimś z rodziny kształt nosa, ust, czy ucha, mamy również podobny kształt i budowę gałki ocznej. Nic dziwnego więc, że dostajemy od rodziców lub dalszej rodziny to samo co mają oni, ewentualnie z nieznacznymi zmianami.

Scroll to Top